”Har Linda Sembrant partner?” är en fråga som fick sitt svar när kärlekshistorien mellan henne och Lisa Boattin blev offentlig. De två fotbollsspelarna delar både livet och fotbollsplanen i Juventus.
Kärlekshistorien
Deras historia började i Turin när Sembrant anslöt till Juventus, där Boattin redan var etablerad spelare. Den tio år yngre Boattin, 25, och Sembrant, 35, fann varandra genom fotbollen och byggde gradvis upp en relation som sträcker sig långt utanför planen.
På alla hjärtans dag 2023 valde paret att delta i Juventus kärlekskampanj ”Stories of Great Love”. I en känslosam video berättade de öppet om sin relation och hur fotbollen förde dem samman.
Gemensam fotbollskarriär
På Juventus delar Sembrant och Boattin mer än bara omklädningsrummet. De har utvecklat ett starkt samspel på vänsterkanten i försvaret, där deras professionella relation stärker lagets defensiv.
Boattin har nått stora framgångar och utsågs till Serie A:s bästa kvinnliga fotbollsspelare. Tillsammans har de delat minnesvärda Champions League-kvällar på Allianz Stadium, där deras partnerskap blomstrat både på och utanför planen.
Mottagande i Italien
I det traditionellt katolska Italien fick nyheten om deras förhållande stor uppmärksamhet. Sembrant blev överraskad av den explosionsartade responsen, men gläds åt att 98 procent av reaktionerna har varit positiva.
Juventus progressiva hållning, genom att inkludera dem i klubbens kärlekskampanj, markerar en viktig förändring i det italienska samhället. Detta är särskilt betydelsefullt eftersom samkönade äktenskap legaliserades så sent som 2016 i Italien.
Offentlig representation
Paret lever öppet med sin kärlek och delar glimtar från sitt liv tillsammans, som när de nyligen semestrade i New York. När Sembrant drabbades av en knäskada visade Boattin sin support genom att fira en seger med Sembrants tröja – en gest som betydde mycket för den skadade svenskan.
Deras relation har blivit en symbol för förändring inom italiensk fotboll. Sembrant uttrycker ofta sin tacksamhet till Juventus, som inte bara gav henne en fotbollskarriär utan också förde henne samman med Boattin.