Grundat | 2014 |
Nuvarande liga | Division 3 |
Hemmaarena | Köpings IP |
Ungdomslag | P-10, P-11, P-12, P-13, P-14, P-15, P-16, P-17 |
Affilierad organisation | Västmanlands Fotbollförbund |
Framtidsplaner | Sportinvesteringar inklusive träningsläger i Malta |
MD FF Köping grundades 2014 efter att LS Entertainment AB tog över delar av verksamheten från Köping FF:s seniorverksamhet. Klubben spelar i Division 3, vilket är den femte nivån i det svenska seriesystemet. MD FF Köping är ansluten till Västmanlands Fotbollförbund och har sin hemmaplan på Köpings IP, beläget i Köping.
Klubben har genomgått en namnändring från Köping FF till MD FF Köping som en del av samarbetet med LS Entertainment AB. MD FF Köping har ett aktivt ungdomsarbete med flera ungdomslag, inklusive P-10 till P-17, samt Köping FF Fotbollsskola. Detta fokus på ungdomsverksamhet syftar till att utveckla framtida spelare för klubbens herr- och damlag.
Enligt den senaste poängställningen i Division 3 har klubben varit aktiv på transfermarknaden. Den 9 december 2014 meddelades det att Benham Olfat, som senast spelade för Kungsör, återvände till MD FF Köping. Klubben fortsätter att rekrytera spelare för att stärka sin trupp inför kommande säsong. Tidigare har det rapporterats om spelare som lämnat klubben, vilket är en del av den normala dynamiken inom fotbollslagen.
MD FF Köping planerar även framtida investeringar inom sport, inklusive ett träningsläger i Malta. Dessa satsningar är avsedda att förbättra klubbens träningsmöjligheter och spelarnas utveckling. Klubben är därmed i en utvecklingsfas som syftar till att förbättra sina resultat i kommande säsonger.